Archiwum miesięczne: Styczeń 2014

Nowy 2014

Operator - KopiaZbliża się koniec stycznia 2014 roku. Dla jednych Nowy Rok rozpoczął się „ Mazurkiem”, lub „Pod mocnym aniołem”, a dla innych – niestety – przyjął barwy wojenne. Ukraina jest na skraju wojny domowej. Na kijowskim ringu – na Majdanie – trwa pojedynek Janukowycza z Witalijem Kliczko. Kto tak naprawdę wygra? Nie wiadomo. Może ten trzeci? Bo gdzie dwóch się bije… . Żal, że ślady tworzonej historii znaczone są już czerwienią krwi i grafitowo – szarym dymem palonych opon.

Zaś po sąsiedzku w Rosji, trwają skondensowane przygotowania do radosnego święta Zimowych Igrzysk w Soczi. Zapewne inauguracja będzie przebogatym spektaklem oprawionym kolorystyką ferii sztucznych ogni, znakomitą scenografią, niezliczoną ilością świateł dynamizujących to niezapomniane wydarzenie na arenie światowego sportu. A potem już tylko wspaniała, rycerska walka w duchu Coubertinowskiego Olimpizmu, gdzie wiodącą zasadą jest poszanowanie przeciwnika w szlachetnej walce fair play…. Tak, tak, też chciałbym wierzyć w rzetelność ostatniego zdania.

Czemu o tym piszę? Bo to są zaledwie tylko dwa przykłady zdarzeń z otaczającej nas rzeczywistości, które zapiszą się konkretnymi obrazami w kinematografii światowej. Czy to za pomocą animacji, fabuły, dokumentu, czy też innych innowacyjnych technik audiowizualnych.

Już teraz można obejrzeć spot – wyprodukowany dla stacji BBC Sport – promujący igrzyska w Soczi, którego współtwórcą jest białostoczanin Tomasz Bagiński.

http://www.youtube.com/watch?v=4b9Ji7DvsjU

Oby tylko ta dość mroczna wizja- ze wspaniałą grafiką(!) – porównywalna w klimacie do „Gry o tron” nie była kasandryczną przepowiednią nieprzewidzianych zdarzeń po ciemnej stronie życia.

Konkluzją do powyższych refleksji niech będą słowa Czesława Miłosza:

Więc będę dalej stawiać przed tobą miseczki z kolorami jasnymi i czystymi jeżeli to możliwe, bo w nieszczęściu potrzebny jest jakiś ład czy piękno.”

PRFF zaprasza!

1553052_10201397943137205_474804422_o

30 stycznia godz. 19.00, sala MDK-DŚT , ul. Wojska Polskiego bilety- 10 zł

Wieczór muzyczno- filmowy 

Jedyna impreza w takim stylu! 

A oto kilka wskazówek jak to się będzie odbywać: bierzesz znajomych albo przychodzisz sam (towarzystwo się znajdzie!) siadasz przy stoliku, dostajesz darmową pyszną herbatkę, oglądasz filmy krótkometrażowe wyprodukowane m.in. przez znane wszystkim Studio Munka, prowadzisz niezwykle interesująca dyskusję na temat filmów oraz inne bliskie sercu tematy, w przerwach miedzy filmami słuchasz niezwykle inspirującej i poprawiającej humor muzyki wyprodukowanej przez zespół MICROKLIMAT, mało tego śpiewasz z nimi! Uwierz mi to będzie niezapomniany wieczór!
Organizatorzy: Miejski Dom Kultury- Dom Środowisk Twórczych w Łomży, Herbaciarnia Pikoteria oraz Studio Munka
Przedsprzedaż biletów: od 24 stycznia w MDK-DŚT. Dlaczego warto kupić wcześniej? Możesz zarezerwować sobie i swoim znajomym stolik