EUROPEJSKI FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA JA I TY

 

Mały Festiwal Łomża

 

EUROPEJSKI FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA JA I TY, to szczególne forum wymiany myśli i doświadczeń z zakresu niepełnosprawności i integracji społecznej.

Już po raz trzeci towarzyszą mu: MAŁE FESTIWALE TY I JA.

W tym roku Mały Festiwal po raz pierwszy odbył się w Łomży. Głównym organizatorem i realizatorem jest JA i TY Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych, które rok wcześniej zgłosiło na 9 EFF INTEGRACJA Ty i Ja, zrealizowany przez siebie film amatorski, który zdobył nagrodę Motyla 2012 za obraz pt „CARPE DIEM”.
Inicjatorką, koordynatorką i dobrym duchem Małego Festiwalu w Łomży jest Pani Katarzyna Kuklińska.

Do kin Małych Festiwali Ty i Ja trafiły w tym roku cztery znakomite produkcje pokazywane w czasie 9. EFF Integracja Ty i Ja w Koszalinie.


I . Cyrk motyli (The butterfly circus), reż. Joshua Weigel, USA, 22 min.

Cyrk motyliU szczytu wielkiego kryzysu showman z renomowanego cyrku prowadzi swoją trupę przez zdewastowaną amerykańską prowincję. Podczas podróży spotyka Will'a, człowieka bez kończyn. Cyrkowcy inspirują bohatera i dają siłę do działania. Will staje się  samodzielny, a momentem zwrotnym w jego życiu jest chwila, kiedy odnajduje sens życia i odzyskuje wiarę w siebie.
 

 

 

II. Droga do zrozumienia (Road to understanding), reż. Marcin Kondraciuk, Polska, 40 min.

Droga do zrozumieniaTrójka niepełnosprawnych przyjaciół postanawia wyruszyć do losowo wybranej wioski na północy Polski. Ich wyprawa jest tak samo nietypowa, jak ich wzajemne relacje. Barwna przygoda z lekką nutą humoru ukaże prawdę na samym końcu drogi bohaterów.

 

 

 

III. Metr nad ziemią (One meter above ground), reż. Tomasz Wiszniewski, Polska, 42 min.

Metr nad ziemiąBohater filmu – Siergiej, były marynarz radzieckiej floty, miał kiedyś 170 cm wzrostu. W czasie przygotowywania okrętu do „pokojowej misji” w Angoli Siergiej musiał pracować w trzydziestostopniowym mrozie, stojąc po pas w śniegu. Odmroził sobie obie ręce i nogi. W rany wdała się gangrena, konieczne były operacje. W ciągu dziesięciu lat Siergiej przeszedł 29 zabiegów amputacji kończyn. Dziś patrzę na świat z wysokości jednego metra – mówi uśmiechnięty Siergiej. – Dużo się zmieniło. Mój punkt widzenia się zmienił. Uważam, że świat z tej wysokości jest dużo piękniejszy.

IV. Ołówek (Pencil), reż. Joanna Frydrych, Polska, 11 min.

OłówekPani Katarzyna jest ciężko chora. Kiedyś pełna życia, dziś uwięziona we własnym ciele. Bez pomocy innych nie jest w stanie wykonywać najprostszych czynności, a jednak nie poddaje się i ciągle walczy o siebie.
 

 

 

 

 

Tekst: Katarzyna Kuklińska